پیش فروش مسکن بدون ثبت رسمی وجاهت قانونی ندارد

بر اساس آیین نامه اصلاحیه قانون پیش فروش مسکن، هر قراردادی که به موجب آن مالک رسمی زمین متعهد به احداث یا تکمیل واحد ساختمانی مشخص و با کاربری متناسب با آن شود، پس از تکمیل به مالکیت شخص دیگری در آید، باید در دفاتر اسناد رسمی به ثبت برسد. در غیر این صورت این واگذاری هیچ وجه ی قانونی نخواهد داشت!

افرادی که می خواهند واحدهای خود را پیش فروش کنند باید قبل از هرگونه تبلیغ و آگهی، مجوز انتشار آن را از اداره کل راه و شهرسازی استان دریافت کنند. مدارک لازم برای اخذ این مجوز، تاییدیه مهندس ناظر ساختمان مبنی بر پایان عملیات پی ریزی، کپی برابر اصل پروانه اشتغال به کار مهندس ناظر و افتتاح حساب امانی در بانک عامل به همراه مدارک هویتی است.

توجه داشته باشید که به هیچ عنوان به آگهی ها و تبلیغات بدون پایه و اساس اطمینان نکنید. برای پیش خرید واحد نیاز است که ابتدا سند پیش فروش آن را در دفاتر اسناد رسمی به ثبت برسانید. همچنین مهندسان طراح و معمار باید نقشه ها و اطلاعات ساختمان را به طور کلی ارائه دهند.

به عنوان مثال مکان دقیق پارکینگ ها و یا اینکه کدام انباری متعلق به کدام واحد است به طور دقیق مشخص باشد. در غیر این صورت پول پرداخت شده توسط شما برای موضوعی غیر مشخص داده شده است.

دفاتر اسناد رسمی با دریافت استعلامات از فروشنده، پیش سند برای پیش خریدار صادر می کند. در نظر داشته باشید که دفاتر مشاور املاک تنها برای امضا قرارداد اولیه است و امر رسمی شدن قرار داد و به ثبت رسیدن آن در دفاتر اسناد رسمی صورت می گیرد.

در چنین شرایطی افرادی که قصد پیش خرید واحد را دارند با اطمینان می توانند ملک مورد نظر خود را پیش خرید کنند. همچنین این افراد می توانند اطمینان داشته باشند که ملک پیش خرید شده کاملا قانونی بوده و دیگر شاهد کلاهبرداری ها در این زمینه نخواهیم بود.

توجه داشته باشید که قرار داد مشارکت در ساخت و ساز املاک نیز در صورتی که به مشارکت کننده حق مالکیت یا فروش بخشی از ملک نهایی را اعطا کند، نیاز است که حتما در دفاتر اسناد رسمی به ثبت برسد. در هر صورت باید توجه داشته باشید که روال پیش خرید یا مشارکت در ساخت را به صورت کاملا رسمی و قانونی پیش ببرید تا مشکلی در زمینه های مختلف پیش نیاید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کانال تلگرام